top of page

Ali po splavu doživljaš nepričakovane negativne posledice?

Si komu svetoval/-a ali napotil/-a na splav, ali pa nisi bil/-a v oporo pri obdržanju otroka in sedaj čutiš, da je bila to napaka?

Kaj je postabortivni sindrom?

Postabortivni sindrom (PAS) je oblika posttravmatske stresne motnje (PTSM, PTSD). Je močna reakcija na nek hud dogodek, šok, oziroma travmo.
Potek sprejemanja odločitve o umetnem splavu, izkušnja samega postopka, žalovanje, bolečina in obžalovanje so prav gotovo travmatična izkušnja. 

Tako kot pri vsaki drugi travmi, posamezniki pogosto hočejo pozabiti, potlačiti preizkušnjo in zanikati ali prezreti vsakršno bolečino, ki bi jo morda občutili. Mnogi svoje življenjske neurejenosti in pretresenosti preprosto ne povežejo z izkušnjo umetnega splava. 

Kljub vsemu na neki točki spomini prodrejo na površje in oseba dojame, da je izkušnja izgube otroka po tej poti, resnična.

Postabortivni sindrom se prav v tem trenutku kaže v milijonih srcih po svetu ...

Simptomi postabortivnega sindroma

Simptomi postabortivnega sindroma

Simptomi postabortivnega sindroma se verjetno ne bodo pojavili hkrati, prav tako morda ne bodo izraženi vsi. Morda so se nekateri pojavili že takoj po opravljenem postopku, drugi dosti kasneje.

 

Karseda iskreno odgovori na naslednja vprašanja (zapisano je v ženski obliki, a velja tudi za moške, ki bi lahko utrpeli postabortivni sindrom) in preveri, ali trpiš za posledicami splava:

  • Ali poskušaš občutke in spomin na umetni splav potisniti v pozabo? Ali se opominjaš, da moraš pozabiti na to in nadaljevati z življenjem?
     

  • Ali ti postane neprijetno ob čem, kar ti obudi spomin na splav? Npr. ko vidiš dojenčka, nosečnico, ko si pri zdravniku, ali ko slišiš kakšno novico, povezano s splavom?
     

  • Ali čutiš živčnost, napetost, tesnobo ob misli, da bi komurkoli povedala za splav? Ali je splav tvoja skrivnost, ki te ovira pri vzpostavljanju globjega odnosa z ljudmi?
     

  • Če pa že deliš svojo izkušnjo splava z drugimi, ali te kdaj prevzame močna jeza, žalost, krivda ali žalovanje?
     

  • Ali težko govoriš o splavu kot moralnem vprašanju? Ko pa le spregovoriš, ali težko spoštuješ nasprotno mnenje, postaneš preveč čustvena ter nerazumsko zagovarjaš eno ali drugo stran?
     

  • Ali imaš neutemeljene strahove, da bi se kaj zgodilo tebi, partnerju ali tvojim otrokom?
     

  • Si do otrok kdaj preveč zaščitniška ali jih dušiš?
     

  • Ali na življenje gledaš s stališča »pred« in »po splavu«? Se je po splavu zate vse spremenilo?
     

  • Ali zaradi splava drugače vidiš in dojemaš samo sebe?
     

  • Ali pri sebi pogrešaš kaj iz časa pred splavom in bi želela ponovno vzpostaviti v svojem življenju?
     

  • Ali te je kaj ponovno povezalo s splavom, npr. nočna mora, preblisk, ali si imela celo halucinacije kot je npr. slišati otroški jok ali videti otroka brez obraza?
     

  • Ali si po splavu izkusila obdobje pretirane uporabe alkohola, droge, uživanje tablet, ipd.? Si kdaj pomislila na samomor? Ali tvegaš in resno izpostavljaš svoje življenje nevarnostim? Ali želiš samo sebe namenoma poškodovati (samopoškodba)? Ali si razvila motnjo hranjenja?
     

  • Si se zanemarila? Ali si namenoma manj privlačna, da ne bi dobila partnerja, da ne bi bila ljubljena, ali celo da ne bi imela spolnih odnosov?
     

  • Ali težko najdeš, zgradiš in obdržiš dobro partnersko zvezo? Se spuščaš v boleča partnerstva ali celo zlorabe? Ali prenašaš nasilje, ker meniš, da si ne zaslužiš boljšega? Ali imaš težave z zaupanjem in kontrolo?
     

  • Ali si se zaradi splava oddaljila v odnosu s starši, brati in sestrami, prijatelji? Je med teboj in drugimi ljudmi neka napetost, ker se omembi splava vsi izogibajo?
     

  • Ali si postala promiskuitetna? Je zaradi slabe samopodobe tvoje spolno življenje neurejeno?
     

  • Ali si izgubila željo po tem, da bi imela otroke?
     

  • Ali v določenem času v letu izkušaš depresijo, prikrito tesnobnost ali celo krče? Še posebej okrog datuma splava ali pa predvidenega datuma poroda (PDP)?
     

  • Če si verna – ali si izgubila vero v Boga? Ali si izgubila tisti občutek Božjega miru? Se Boga bojiš ali še vedno veš, da te ljubi? Se ti zdi, da samo čaka, da te bo kaznoval?

Če se identificiraš z vsaj dvema od simptomov, je možno, da trpiš postabortivni sindrom.

 

... Vendar ne obupaj. Pomoč obstaja!

Ozdravljenje po splavu

Ne glede na to, koliko časa je minilo od splava – če po splavu izkušaš trpljenje, vedi, da Bog tega zate ne želi. Tvoj stvarnik, odrešenik in tolažnik po splavu nudi popolno ozdravljenje tvoje duše! Lahko mu zaupaš.

Če želiš, se lahko kadarkoli v času pobude 40 dni za življenje ustaviš pri molivcih na kraju miroljubnega bdenja in bomo molili za tvoje ozdravljenje.

Celovitejšo pomoč na poti ozdravljenja pa lahko – ne glede na to, ali si verna/veren – poiščeš v eni od organizacij oz. programov:

Duhovni vikend RAHELIN VINOGRAD

Tečaj REŠITI ENO

 

Obe organizaciji ponujata varno okolje, brez obsodbe in sprejmeta vsakogar, ki želi izkusiti ozdravljenje po splavu.

Ozdravljenje po splavu

Ne boj se, saj sem jaz s teboj.

                - Bog

bottom of page